Harbeth

Harbeth

Legenda brzmienia brytyjskich monitorów sięga lat 50 - wtedy to właśnie angielska BBC zdecydowała się na przejście z mało dokładnych fal długich na znacznie bardziej rozdzielcze fale FM. Spowodowało to prawdziwa burzę zmian w ówczesnym sprzęcie studyjnym który jak dotąd był znacznym ograniczeniem w stosunku do możliwości transmisyjnych sygnału FM.

Ryzyko pracy na dotychczasowym sprzęcie było zbyt duże - możliwość wytransmitowania szumów, przydźwięków i innych niepożądanych zjawisk, wcześniej "odcedzanych" przez wąskopasmowe odbiorniki AM stworzyło konieczność opracowania znacznie wyższej klasy pełno pasmowych monitorów studyjnych.

Po przetestowaniu dostępnych na rynku głośników, BBC uznało ówczesne osiągi drogich konstrukcji za niewystarczające. Jedynym rozwiązaniem było stworzenie monitorów na własne potrzeby, daleko przewyższających brzmieniowo wówczas dostępne konstrukcje. Wtedy właśnie inżynierowie BBC poczynili dwie kluczowe obserwacje które leżą u podstaw dzisiejszych konstrukcji Harbeth'a. Pierwszą z nich jest kluczowa rola obudowy w wiernym odtwarzaniu muzyki. Druga to fundamentalny wpływ membrany nisko/średnio tonowej na charakter i neutralność odbieranego przez ludzkie ucho dźwięku.

Harbeth, od samego początku związany z BBC jako jeden z głównych dostawców monitorów studyjnych energicznie wkroczył na rynek domowy w połowie lat 80. Korzystając z doświadczenia zdobytego w sprzęcie studyjnym natychmiast zdobył duży rozgłos w środowiskach audiofilskich na całym świecie. Sama filozofia firmy nie uległa zmianie od początku jej istnienia - korzystając z wiedzy dotyczącej pracy skrzyń i materiałów użytych przy produkcji membran budować kolumny o brzmieniu możliwie bliskim rzeczywistemu. Po wielu latach doświadczeń i badań Harbeth notowany jest na rynku audiofilskim wyżej niż kiedykolwiek wcześniej.

Technologia

Czerpiąc z wieloletniej współpracy z BBC, firma wielokrotnie korzystała z zaplecza badawczego i intelektualnego tej legendarnej rozgłośni. Zaowocowało to powstaniem wielu unikalnych rozwiązań spotykanych wyłącznie w kolumnach Harbeth. Oprócz tego firma przywiązuje ogromną wagę do pedantycznej kontroli jakości trwającej przez cały etap produkcji. Elementy użyte w każdej parze kolumn są parowane tak aby obie kolumny zachowywały identyczne parametry akustyczne. Dlatego wszystkie elementy użyte do produkcji są mierzone a wyniki pomiarów archiwizowane aby zachować możliwość dobrania części w przypadku konieczności ewentualnej naprawy. Dotyczy to zwrotnicy, przetworników a nawet koloru okleiny, który przed opuszczeniem fabryki jest fotografowany. Wszystkie dane archiwizowane są w postaci cyfrowej co ułatwia ich szybkie odtworzenie w razie konieczności jakichkolwiek napraw.