Gryphon Audio Kodo

Kolumny wolnostojące

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Gryphon Audio
  • Dostępność: Produkt wyłączony ze sprzedaży online Produkt wyłączony ze sprzedaży online

W Idealnej Fazie

Tak samo jak dowolny inny głośnik kiedykolwiek zbudowany przez firmę Gryphon, Gryphon Kodo wykorzystuje specjalnie opracowaną technologię, opartą na Stałej Fazie Duelund’a, co pozwala mieć pewność, że wszystkie przetworniki pozostają w zgodnej fazie, we wszystkich zakresach częstotliwości, przez cały czas. Oparta na przełomowej teorii synchronicznych filtrów, opracowanej przez nieżyjącego już duńskiego matematyka Steen’a Duelund’a, technologia głośników Gryphon pozwala na zachowanie zgodności fazy pomiędzy poszczególnymi przetwornikami, a takim osiągnięciem nie może pochwalić się żaden inny producent zestawów głośnikowych.

Kiedy inżynierowie Gryphon mówią, że ich głośniki pozostają w idealnej fazie, mają na myśli, że przetworniki utrzymują tę samą fazę względną w pełnym zakresie częstotliwości. Jest to jedna z kluczowych zasad, pozwalających uzyskać jak najlepszy dźwięk z dowolnych zestawów głośnikowych.

Aby sprostać bezkompromisowemu założeniu projektowemu zachowania idealnej fazy w całym paśmie częstotliwości, obudowę głośnika Gryphon Kodo wyposażono w zagiętą do środka, łukowatą ścianę przednią, dzięki której uzyskano skierowany bezpośrednio w stronę słuchacza, wyrównany czasowo system, w którym odległość pomiędzy miejscem odsłuchowym, a centrum akustycznym każdego z przetworników, pozostaje taka sama.

Realizacja tego wzniosłego celu wymagała niekonwencjonalnego podejścia do tematu i stworzenia wielu pracochłonnych, specjalnie zaprojektowanych przez Gryphon elementów, które powstały w ścisłej współpracy z producentami najlepszych na świecie przetworników.

Moduł średnio/wysokotonowy

Cztery jednostki średniotonowe Scan Speak Illuminator o średnicy 4”, umieszczone bezpośrednio nad i pod modułem przetwornika wysokotonowego, stanowią efekt wyjątkowego projektu. Przetworniki wyposażono w opatentowane, dobrze wytłumione membrany o niskiej masie i liniowe, bezstratne zawieszenie. Sztywna, lecz otwarta konstrukcja pozwala wyeliminować kompresję, a duży zakres wychylenia membrany i opatentowany, podwieszany system napędowy oparty na magnesach neodymowych z miedzianymi nakładkami pozwala zachować minimalny poziom zniekształceń.

Układ sześciu przetworników średnio/niskotonowych o średnicy 5” (trzy na górze i trzy na dole) stanowi najnowsze rozwiązanie wykorzystane w firmowym projekcie Gryphon, które pozwoliło znacznie zwiększyć sprawność głośnika, a zastosowanie miedzianych nakładek, większych magnesów i nowo opracowanego zawieszenia, umożliwiło zniwelowanie zniekształceń.

Nawet ścieżki sygnałowe zostały poprowadzone w taki sposób, aby zapewnić symetryczne obciążenie membrany. Układ 11 przetworników pracuje w przedziale od 200 Hz do 25 kHz. Wieża średnio/wysokotonowa charakteryzuje się wysoką sprawnością na poziomie 96 dB (1 W, 2,83V, 1 metr), a impedancja, która nigdy nie spada poniżej wartości 4 Omów, czyni pasywną wieżę niewymagającym partnerem dla towarzyszącego wzmacniacza.

Każdy z 11 przetworników zamontowano w osobnej odgrodzie o grubości ścianek do 34 mm, które zamocowano na podstawce o grubości 22 mm, co pozwoliło zapobiec wibracjom transmitowanym wewnątrz obudowy pojedynczej, dzielonej przez wszystkie głośniki. Pomiędzy ramkami przetworników, a obudową, umieszczono gumowe uszczelki, które eliminują niepożądane przecieki powietrza. Poszczególne części obudowy połączone są jedynie za pomocą bolców i gumowych pierścieni, aby zminimalizować przekazywanie wibracji.

Każda z wież składa się z centralnego modułu wysokotonowego i dwóch oddzielnych modułów średnio/niskotonowych wyposażonych w 5 przetworników. Pomiędzy tymi modułami umieszczono trzy jednostki średnio/niskotonowe i dwie jednostki średniotonowe, zamykając je w dwóch osobnych odgrodach, aby zapobiec niepożądanym interakcjom i wzmocnić strukturalną integralność konstrukcji. Rozwiązanie konstrukcyjne w postaci osobnych wież sprawia, że głośniki wygodniej jest przemieszczać i łatwiej jest przeprowadzać procedurę instalacyjną. Kiedy już zostaną ustawione i spięte razem, tworzą niezwykle sztywną i znakomicie wytłumioną obudowę, wzmocnioną przez wyraziste i charakterystyczne panele zewnętrzne. O dźwiękową integralność zestawu dba bezkompromisowy układ zwrotnic, oparty na najlepszych dostępnych komponentach, jak cewki powietrzne Duelund, miedziane cewki Jensen, czy grafitowe rezystory Duelund.

Przetwornik wysokotonowy AMT

O ile przetwornik wysokotonowy w większości systemów głośnikowych zazwyczaj otrzymuje status „supergwiazdy”, długoletnie doświadczenie zespołu inżynieryjnego Gryphon dowodzi, że znacznie bardziej wyważone podejście polegające na poświęceniu takiej samej uwagi reprodukcji całości słyszalnego pasma akustycznego (a nawet częstotliwości niesłyszalnych dla ucha ludzkiego), zawsze doprowadza do bardziej spójnego i zintegrowanego pod względem brzmieniowym rezultatu - rezultatu bardziej naturalnego, realistycznego, a co najważniejsze, bardziej muzykalnego.

W poszukiwaniu przetwornika wysokotonowego, który zabłysnąłby w swojej domenie, a jednocześnie w niezauważalny sposób stopił się z resztą towarzyszących mu przetworników, Gryphon przeprowadził wiele eksperymentów z przetwornikami reprezentującymi szerokie spektrum materiałów i egzotycznych technologii. Opierając się na kompleksowych badaniach, pomiarach i sesjach odsłuchowych, najwyższy zakres częstotliwości w głośnikach Gryphon Kodo zdecydowano się powierzyć wyjątkowemu przetwornikowi Air Motion Transformer Mundorf’a, który wprawia w ruch powietrze poprzez potężne pole magnetyczne napędzające zgięty w harmonijkę stalowy arkusz membrany.

Po wyczerpujących badaniach materiałowych i obliczeniach geometrii membrany, w konstrukcji przetwornika AMT umieszczonego w głośnikach Kodo wykorzystano odporne na wysokie temperatury podłoże z folii kaptonowej, aluminiowe ścieżki przewodzące i innowacyjną geometrię zagięcia membrany.

Dzięki swej dużej powierzchni, karbowana struktura membrany przetwornika Air Motion Transformer porusza duże masy powietrza przy minimalnym wychyleniu, dzięki czemu uzyskujemy niezwykle szybki poziom transjentów, przy jednoczesnej płaskiej charakterystyce odpowiedzi rozciągającej się daleko poza słyszalny zakres częstotliwości, jak również pomijalny poziom zniekształceń i absolutny brak kompresji.

Aby zapewnić idealną integrację tweetera o wysokiej sprawności (100 dB) z akustyką pomieszczenia odsłuchowego, w konstrukcji głośnika wykorzystano zewnętrzny zestaw grafitowych rezystorów Duelund, które można wymieniać w trakcie pracy urządzenia, co pozwala na trójpoziomową regulację pracy przetwornika wysokotonowego w zakresie ±1 dB, którą może przeprowadzić użytkownik. 

Bez konieczności wykorzystywania zbędnych przełączników czy rezystorów nastawnych, rezystory Duelund umieszcza się w odpowiednich przegrodach zatrzaskowych, a następnie podłącza do dokręcanych terminali przy pomocy zamontowanych przewodów.


 System Kodo jest w stanie wygenerować idealny zakres wysokich częstotliwości z lekkim odcięciem (-1 dB), neutralną odpowiedzią (0 dB) lub delikatnym podbiciem (+1 dB), co pozwala na idealną integrację głośnika z akustyką pokoju odsłuchowego.

Aktywna Kontrola Dobroci Q Control

Opracowany przez Gryphon regulator dobroci Q Controller, jest innowacyjnym urządzeniem adaptacyjnym które umożliwia użytkownikowi regulację częstotliwości rezonansowej całości systemu oraz regulację poziomu dobroci Q aby uzyskać idealne dopasowanie do akustyki pokoju odsłuchowego. Aktywna kontrola dobroci Q control w aspekcie teoretycznym była omawiana przez Linkwitz’a i Greiner’a w periodykach wydanych w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, jednak nie była pomyślnie wdrożona w życie aż do czasu prezentacji przełomowego głośnika podstawkowego Gryphon Cantata w roku 2002. Implementacja nowej technologii zaoferowała nowe, potężne możliwości dostrajania zakresu niskich częstotliwości i wynikającą z nich integrację z pokojem odsłuchowym. Kolejne wolnostojące modele głośników Gryphon - Poseidon (2004), Trident (2005), Pendragon (2013) i Trident II (2013) zostały wyposażone zarówno w systemy aktywnej kontroli dobroci Q control, jak i wbudowane wzmacniacze sekcji niskotonowej.

Inaczej niż w przypadku uniwersalnych wzmacniaczy zewnętrznych, dysponujących ograniczonymi możliwościami, specjalnie zaprojektowane przez Gryphon zintegrowane wzmacniacze niskotonowe są konstruowane pod kątem optymalnej integracji z firmowymi jednostkami napędowymi przetworników, zaawansowanymi układami zwrotnic i ich ręcznie wykonanymi podzespołami, obudowami o niskim poziomie rezonansów oraz regulowanymi przez użytkownika parametrami integracji z pomieszczeniem odsłuchowym. Tak wysoki stopień integracji pozwala osiągnąć poziom jakości działania nieosiągalny przy standardowym podejściu, wykorzystującym zlepek różnych technologii. Biorąc pod uwagę krytyczny punkt połączenia pomiędzy sekcją wzmocnienia, a głośnikiem, wzmacniacze są najczęściej projektowane w taki sposób, aby zapewnić ich kompatybilność z jak największą liczbą konstrukcji głośnikowych – z oczywistych, komercyjnych względów. Tak samo, kolumny głośnikowe projektuje się z myślą o jak największej „uniwersalności”. Niestety, należy wziąć pod uwagę czynniki które mogą sprawić, że pewne rodzaje zestawianych ze sobą urządzeń będą mniej niż optymalne, czy nawet niemożliwe: radykalne różnice tonalne pomiędzy wzmacniaczem, a głośnikami, wzmacniacz o niskiej mocy vs. głośniki o niskiej sprawności, wzmacniacz niskoprądowy vs. głośniki o niskiej impedancji, etc. Będąc jednym z niewielu producentów urządzeń High End oferujących kompleksowe rozwiązania systemowe – począwszy od komponentów źródłowych, poprzez wzmacniacze, aż do kolumn głośnikowych, firma Gryphon posiada unikalną perspektywę spojrzenia na wszelkie istotne kwestie związane z kompatybilnością, czy synergią.

 


Specyfikacja techniczna:


Typ 4-drożne
Zasada stałej fazy Duelunda tak
Typ obudowy woofera scalona
Głośniki basowe 8" / 8 szt.
Głośniki średniotonowe (high) 4.5" / 4 szt
Głośniki średniotonowe (low) 5.5" / 6 szt
Tweeter/principle Air Motion Transformer
Pasmo przenoszenia, -3 dB (zależne od pomieszczenia) 16Hz - 25kHz
Czułość, SPL, 1m, 1W 96dB
Impedancja nominalna 4 ohm
Częstotliwości zwrotnicy, zasada Duelunda 250Hz, 700Hz, 2.5kH
Zaciski wejściowe głośników, na kanał 1 set
Moc wyjściowa (RMS) nA kanał w rzeczywistym obciążeniu 500W, Class A/B
Moc szczytowa na kanał w rzeczywistym obciążeniu 4000W
Zniekształcenia (THD+N) < 1%, 1000W
Gain +32dB
Bas. Zakres głośności, przyrosty co 0,5dB -100dB to +8dB
Low Cut (do wyboru) 16Hz
Q-settings (do wyboru) 0.30, 0.35, 0.40
Przepustowość (-3 dB). Sam wzmacniacz mocy, 0 - 250KHz
Impedancja wejściowa, zrównoważona (20-20000 Hz) 40KOhm
Impedancja wejściowa, single ended (20-20000Hz) 20KOhm
Zrównoważone wejścia, na kanał 1 x XLR, female
Wejścia single ended, na kanał 1 x RCA
Zrównoważone wyjścia, na kanał (pętla) 1 x XLR, male
Wyjścia single ended, na kanał (pętla) 1 x RCA
Zużycie energii (Stand-by) 5W
Zużycie energii (Maximum) 2900W
Zużycie energii(Idle) ok. 2 x 200W
Pojemność zasilacza 2 x 180.000 uF
Wymiary (W x H x D) Wieża basowa: 2 szt
54x237.5x88.
Wieża średnio i wysokotonowa 2 szt 44 x
232 x 66
Waga przesyłki 8 drewianych skrzyń łącznie
1354 kg
Dodatkowe informacje:
• Modułowa konstrukcja zapewnia zwiększoną integralność strukturalną i wygodny, bezpieczny montaż
• Wysokotonowa część wieży składająca się z trzech niezależnych modułów
• Zwrotnica stałej fazy Duelund zapewnia idealną spójność fazową we wszystkich zakresach częstotliwości
• Pasmo przenoszenia 16 – 25,000 Hz, + 3 dB (zależnie od ustawienia dobroci (Q setting)i rozmiarów pomieszczenia)
• Oddzielny układ aktywnych zwrotnic dla każdego kanału w wieży niskotonowej
• Pilot zdalnego sterowania z funkcjami ustawienia dobroci, poziomu basów i filtra górnoprzepustowego
• Specjalna konstrukcja ściany frontowej zapewnia wyrównanie domeny czasowej, co umożliwia dotarcie dźwięku ze wszystkich przetworników do miejsca odsłuchowego w tym samym czasie
• 38 gruntownie zmodyfikowanych przetworników
• Specjalna konstrukcja obudowy wokół przetwornika stożkowego eliminuje odbicia krawędziowe
• Symetryczne, pionowe ustawienie przetworników zapewnia idealną prezentację źródeł dźwięku
• Mechanicznie niezależne obudowy każdego z przetworników
• Niemieckiej produkcji przetwornik wysokotonowy Air Motion Transformer
• Przetworniki średniotonowe o średnicy 4” oparte na opatentowanej technologii , z podzespołami zamontowanymi w osobnych odgrodach
• Nisko/średniotonowe przetworniki Gryphon o średnicy 5” umieszczone w osobnych, zamkniętych odgrodach
• Ręcznie dostrajany układ zwrotnicy średnio/wysokotonowej odseparowany od modułu basowego
• Wyposażony w podwójny zestaw magnesów system napędowy przetworników niskotonowych dostarcza maksimum mocy i zapewnia precyzyjne ogniskowanie dźwięku
• Osiem niskotonowych przetworników o średnicy 8” zapewnia znakomitą szybkość i precyzję oraz zdolność przemieszczania dużych mas powietrza
• Specjalnie zaprojektowane wzmacniacze wież niskotonowych Gryphon dostarczają stałą moc 1000 W na kanał (przy 4 Omach)
• Zintegrowany regulator dobroci oparty na teorii Linkwitz'a-Greiner'a (Linkwitz-Greiner Q Controller) wraz z zaprogramowanymi ustawieniami dobroci pozwala na idealną integrację niskich częstotliwości w dowolnym pomieszczeniu
• Cztery odseparowane moduły basowe wraz z rozbudowaną strukturą wzmocnień wewnętrznych
• Wytłumienie wewnętrzne wykonane z czystej wełny
• Stylowy strunowy grill zapewnia ochronę przetworników
• Praktycznie nieograniczone możliwości indywidualnego wykończenia zewnętrznego