Dynavector DV - 507 MkII

  • 34 150,00 zł / szt.
  • szt.
    Niedostępny
  • Oblicz_raty_duckblue

DV - 507 MkII

 

Aby wyprodukować ramie, które będzie kompatybilne z jak największa ilością gramofonów, Dynavector zaprojektował ramie 
DV 507 MkII, które jest nastepcą cenionych i nagradzanych na wystawie CES w roku 1977 1982 i 1985 ramion DV 501 i DV 505. 
"507" ma w stosunku do nich wiele zmian, które w znaczący sposób wpłynęły na poprawę brzmienia jak również na łatwość obsługi 
i montażu. Ramię Dynavectora nie przypomina standardowych ramion. Jak sam Dynavector go opisuje jest to  układ "Bi-axis" czyli ramie z dwiema "rurami", a właściwie osiami, które działają niezależnie w płaszczyźnie pionowej i poziomej. To pozwoliło na rozdzielenie i zróżnicowanie bezwładności w pionie i w poziomie, która jest istotna  dla poprawnego odtwarzania dźwięku z płyty. DV 507 MkII ma dużą bezwładność w płaszczyźnie poziomej i małą w płaszczyźnie  pionowej. 

Wyjaśnienie - Wkładka gramofonowa generuje sygnał poprzez ruch pomiędzy  wspornikiem z igłą a obudową wkładki. W konsekwencji jeżeli punkt podparcia wkładki, czyli ramie wpada w drgania,  to nakładają się one na sygnał audio. Drgania ramienia mają niską częstotliwość i dużą amplitudę.
 
   W aktualnie stosowanej technologii tłoczenia płyt 33 i 45 RPM sygnały o niskich częstotliwościach są prawie  całkowicie zarejestrowane w płaszczyźnie poziomej co oznacza  że sygnał, który może spowodować drgania ranienia występuje jako siła pozioma. Dlatego ramię musi mieć wystarczającą masę efektywną i sztywność w tej płaszczyźnie aby zapewnić wkładce stabilną platformę.
 
    Z drugiej strony dla średnich i wysokich częstotliwości masa efektywna układu (ramie, wkładka) nie powinna być zbyt duża, aby zapewnić jak najlepsze "śledzenie rowka" zwłaszcza na nieco wypatrzonych płytach. Reasumując, ramie powinno mieć dużą masę efektywną i duże tłumienie w płaszczyźnie poziomej oraz małą masę efektywną  i małe tłumienie w płaszczyźnie pionowej. Takie założenia nie są możliwe do osiągnięcia w standardowym ramieniu. By to osiągnąć Dynavector zaproponował właśnie układ "Bi-axsi".

 Na rys.1 i 2 zaprezentowano różnicę w działaniu ramienia standardowego i Dynavector DV-507MkII. Linia A to sygnał na płycie, 
linia B to ruch jaki wykonuje układ ramie, wkładka. Widać na nich że w przypadku DV-507 ten ruch jest dużo bardziej zbliżony do zapisanego sygnału. 

 

Dane techniczne :

Długość całkowita 306 mm
Efektywna długość 241 mm
Wysięg (Overhang) 15 mm
Przesunięcie osi wkładki (Offset) 21,5 stopni
Regulacja wysokości 33 mm
Zalecany ciężar wkładki 15-35 g. (z headshell'em)